Brazílie se vším všudy

Při cestě do Brazílie jsem cestu vymyslel tak, abychom zhruba týden před návratem stihli velkolepý karneval v Riu, po cestě jsme pátrali po desítkách obřích, až desetimetrových balvanů uprostřed ničeho a přespali neplánovaně na pštrosí farmě. Hledali jsme diamanty v diamantovém údolí (a žádné nenašli), dělali kotrmelce ve speciálně upraveném terénním vozítku na písečných dunách, pozorovali kajmany přímo z vody (a ne v zoo), plavili se po Rio Negro a chytali piraně, spali jednu noc v pravé džungli v hamace, a neopomněli vyzkoušet vyhlášené termas s full servisem (pouze pro pány nebo singles).

Zážitky z Jižní Ameriky

Další cesta byla trochu náročnější na přesuny, ale být v Chile a nevylézt alespoň na jednu aktivní sopku, nevykoupat se v největším bazéně na světě dlouhém jeden kilometr a nevyfotit se s bájnými sochami na Velikonočním ostrově, styděl bych se tvrdit, že jsem byl v Chile. Ve vedlejší Bolívii jsme mimo jiné sjeli na kolech 60km dlouhou nejnebezpečnější silnici světa z La Pazu v nadmořské výšce 4.000m do Coroico v 1.200m. V Peru jsme pak samozřejmě prošlapali okolí Macchu Picchu a zavítali i do Ekvádoru na Galapágy pozdravit nejstarší želvu na světě, 152 letého osamělého George. Mimo jiné, samozřejmě. Galapágy byly neskutečné, nezapomenu na okamžik, kdy k nám do otevřené restaurace připlachtil na zábradlí  pár metrů od nás dvoumetrový albatros a čekal na kus ryby.

To nejlepší z Asie

Z Jižní Ameriky zabrousíme trochu do mé oblíbené Asie, kde jsem se několikrát do syta vyřádil při potápění a vzhledem k vyhřátému moři většinou bez neoprénu, šnorchloval s největším žralokem na světě (s jeho mládětem, ale zní to dobře, že?), prozkoumával další přírodní výtvory, jako třeba krasové jeskyně Vang Vieng v Laosu, čokoládové vrchy na Filipínách, Hin Ta a Hin Yai nebo Maya bay v Thajsku, skalní chrám Sigiriya na Srí Lance, Halong Bay ve Vietnamu, barevná jezera Kelimutu v Indonésii a další.

Rád vyrážím na průzkumy okolí

Půjčím tedy motorku nebo džíp a hurá na vodopády, k osamělým schovaným plážím, projít se mezi čajovými plantážemi nebo rýžovými terasami. Je to způsob, jak jít vstříc nečekaným překvapením nebo poznat místní život a lidi kolem.

Tváří v tvář exotické zvířeně

Také mám rád zvířata a to nejen na talíři, takže využívám možnosti je vidět ve volné přírodě, a podařilo se mi kromě již zmíněného žraloka velrybího na Filipínách vyfotit také mnoho slonů indických na Srí Lance, varana komodského v Indonésii, tygra indočínského v Thajsku. A mnohem více dalších krásných zvířat i mimo Asii.

Památky, které by bylo hřích nenavštívit

Kambodžský Angkor Wat, indonézský Borobudur, turecká Hagia Sophia, indický Taj Mahal, a bezpočet thajských watů vystřídají moderní stavby jako emirátský Burj Khalifa, malajský Petronas Twin Towers, ale spokojím se i s nejvyšším hotelem Baiyoke Tower v Bangkoku nebo Marina Bay Sands v Singapuru. V obou je parádní výhled na město, lze si tu dát drink a v Singapuru dokonce zaplavat ve 150m dlouhém bazénu na střeše hotelu (v době mé návštěvy pouze pro hosty hotelu).

ZPĚT NA POMOC S PLÁNEM

NEBO SI VYBERTE

DESTINACI, KTERÁ VÁM SEDNE