emerald cave at koh mookMáte-li více času na průzkum okolních Andamanských ostrovů poblíž Ko Lanty, potom určitě nevynechte Ko Mook. Je vzdálený necelou hodinu plavby rychlolodí. A co je na tomto místě zajímavé? Celá jeho západní strana je jedna vysoká skála, takže zdálky vypadá, že toho tady moc zajímavého neuvidíte. Pár desítek metrů od pobřeží se ale skrývá přírodní zajímavost, smaragdová jeskyně (emerald cave). Uvnitř uvidíte písečnou lagunu obklopenou kolem dokola vysokou vegetací. Jeskyně je otevřená, shora do ní svítí slunce a osvětluje lagunu, kde je potom voda smaragdově zbarvená. Odtud také název jeskyně.

Do jeskyně musíte doplavat! Je to cca 80 metrů dlouhý úzký tunel vedoucí od pobřeží do ústí laguny, nad hladinou je jen malý prostor pro plavání. Malá loďka nebo kajak tudy propluje pouze při odlivu. Pro slabší plavce je připravené lano a plovací vesta, a dostanete také baterku, takže se není čeho bát. Výlet nabízí každá cestovní agentura na Ko Lantě, takže se tam vydejte, stojí to za to!

Samozřejmě je to velká atrakce, na kterou se denně jezdí dívat hordy nejen číňanů, takže je určitě velká výhoda, pokud se na ostrově můžete zdržet přes noc a k jeskyni si doplavat sami kajakem. Z nejbližší pláže Charlie beach je to cca 1.8km po moři a nejlepší čas na návštěvu je buď před 8 ráno, nebo po 14 odpoledne, kdy tam ještě svítí slunce, ale davy už jsou pryč. Nezapomeňte si čelovku!