Před pár lety na hrbolaté cestě busem v Kambodže (tam vás zavedu v mém dalším cestovním plánu), jsem potkal mladý švédský pár, který byl na cestě kolem světa. Dali jsme se do řeči a oni mi vyprávěli zážitky z jejich probíhající cesty. „Takže jste už projeli kus světa… co je vaše absolutně nejoblíbenější země?“ Položil jsem jim trochu obligátní, přesto velmi typickou otázku.

Jejich tváře se úplně rozzářily, jako kdyby celou dobu čekali, až se zeptám.

„The Philippines, definitely.“

Počkejte, Filipíny? Jeden by čekal, že zmíní exotické destinace jako Thajsko, Brazílii, nebo Mauritius. Do té doby snad jediné, co mi utkvělo v paměti v souvislosti s touto zemí, byla chudoba, hurikány, únosy. Nic zrovna pozitivního, abych o návštěvě ihned uvažoval, ačkoliv již tehdy jsem měl Filipíny na seznamu. Jde jen o správné načasování a zjištění aktuálních informací.

To musím vidět na vlastní oči

Vzpomněl jsem si na vyprávění toho páru, když jsem vloni touto dobou začal plánovat další výpravu za poznáním. Hádáte správně, na Filipíny. Původně to měla být kombinace několika zemí, jak to mám rád, ale tentokrát jsem udělal výjimku. Filipíny si zaslouží víc, obzvlášť poprvé. Hned na začátku plánování mi došlo, že negativní události, které čas od času na zemi vrhají dlouhý stín, je třeba brát s velkou rezervou. Čekat, že mě zastihne hurikán, je opravdu nesmyslné a vhodným výběrem období od prosince do dubna tomu lze efektivně předejít. A nějaké nebezpečí v podobě teroristických útoků nebo únosů? V minulosti se toto v některých oblastech na jihu země dělo, ale Filipíny se rozprostírají na mnoha ostrovech a na opravdu velké ploše, a izolovanost jednotlivých regionů je díky tomu velká. Pro váš klid se proto prostě vyhněte ostrovu Mindanao na dalekém jihu a všude jinde je perfektně bezpečno. Nepočítám samozřejmě drobnou kriminalitu ve velkých městech, která je běžná všude po světě.

18-Boracay_resize

Takže proč se nevydat na Filipíny?

Jediný skutečný důvod, proč neletět na Filipíny jen ten, že jste alergičtí na jednu z těchto věcí:

  • příjemné chvíle
  • slunce
  • jemný bílý písek
  • průzračně čistá modrá voda
  • seafood tak čerstvý, že by vás mohl také kousnout

Už chápete? Jeďte. Teď. Dřív, než místa jako tohle zaplaví davy turistů. Když porovnám některá místa například v Thajsku před 15 lety a nyní, je to obrovský skok.

Jak si i vy vytvoříte perfektní itinerář na Filipíny

Teď je to již několik měsíců, co jsem se z Filipín vrátil. Podobně jako Indonésie i tato země se skládá z mnoha tisíců malých či větších ostrovů. Není v lidských silách všechny procestovat, ale není to ani cílem. Jedete si přece hlavně odpočinout a také poznat novou krajinu a její zvyky a chutě. Na to vám stačí několik vybraných míst. Které ale vybrat a jak se mezi nimi efektivně pohybovat?

Stačil pohled do mapy a bylo jasné, že vybrat na 3 týdenní cestu to nejlepší bude trochu větší oříšek. Filipíny sestávají z více než 7 tisíc ostrovů, často nepojmenovaných a neobydlených, přesto jsem po vydatném googlování vytvořil seznam míst, která stojí za vidění. To, v kombinaci s vymýšlením návazných leteckých a lodních spojení a optimalizací jejich nákladů, vytvořilo hrubý základ cesty. Ten zahrnuje i návštěvu Singapuru, neboť nabízí výrazně levnější spojení s Cebu City, nehledě na to, že má Singapur opravdu co nabídnout. Přesněji ho nabízí bezproblémová low-costová letecká společnost Cebu Pacific. Sledujte jejich web a najdete ceny spojení mezi libovolnými ostrovy za pár stokorun a mezinárodní spoje jen o něco málo více!

16-Boracay_resize

Vybral jsem tři top ostrovy, které zahrnou vše, co od takové cesty očekávám a lze je rozumně procestovat. Bohol, Cebu a Boracay. Na Boholu takový pomalejší rozjezd, krásná příroda, příjemné klidné pláže, popíjení mango shaků pod palmami. Cebu má skvělé vodopády, městský ruch, trhy, typické svezení v jeepney a hlavně – velmi blízké setkání třetího druhu. Není to úplně přesné, žádní mimozemšťané, ale do té doby jsem nevěděl o jiném místě, kde na vlastní oči můžu vidět největšího žraloka na světě přímo v moři a ještě si s ním zaplavat… A Boracay, to je taková třešnička na dortu, každý si tam najde své. Malý ostrůvek co na mapě není téměř vidět a nabízí vše, co si zhýčkaný evropský turista může přát. Spousta sportovního vyžití, zábavy, výborný seafood, i nekonečná relaxace. Chcete si přečíst více o Boracay?

Poslední jednodenní zastávkou se stala malajská metropole Kuala Lumpur, kam nás dopravila Airasia a odkud jsme měli návazný let domů. Pokud jste neviděli, rozhodně musíte navštívit Petronas Twin Towers, kdysi nejvyšší budovu světa se svými 450 metry (a 30 metry pod zemí).

Jak vidíte, naplánovat takový výlet není žádná věda. Na druhou stranu, vyžaduje to jistou přípravu a plánování, a může to zabrat dost času. Pokud se na to necítíte nebo vám na plánování schází čas, podívejte se na podrobný cestovní plán, který jsem pro vás připravil.

Chci naplánovat cestu na Filipíny!