[délka čtení cca 7 minut]

Asi každý si hned udělá představu, když se mluví o Maledivách. Tropický ráj plný úžasného podmořského života, krásných pláží a luxusních resortů. Nic proti nim, ale když mluvím k většině těch, kteří o cestě na některý ze stovek mrňavých ostrůvků uvažují, odradí je většinou jejich vysoká cena. Přesto lze Maledivy navštívit i výrazně levněji. Opět jsem tedy vyrazil do světa (ano, ani současná covidí „osvěta“ mě od cestování neodradí – se vším respektem), abych vám mohl poskytnout čerstvé informace při plánování vašich cest. Zvláště nyní, kdy je nabídka relativně snadno dostupných zemí výrazně omezená, se přímo nabízí Maledivy ochutnat. Pojďte to zkusit se mnou.

 

Po příletu vás vždy na letišti čeká zástupce s cedulkou předem vybraného hotelu či guesthousu a odvede vás k vaší lodi, kterou poplujete na ostrov. Ne, že by to bylo nějak složité se na ostrov dopravit sami, obzvlášť když jedeme na obydlený ostrov, kam jezdí pravidelně speedboaty. Proč ale logistiku nepřenechat jiným, když se to nabízí. Ceny speedboatů jsou zhruba 20$ za osobu za půl hodiny jízdy, a platí se až spolu s ubytováním na hotelu. Některé trasy jsou obsluhované pomalými trajekty, kde je cena desetinová, nicméně jsou aktuálně pro turisty zakázané. Další možností, pokud vynecháme leteckou přepravu, jsou soukromé speedboaty. Ty jsou dražší, ale lze je využít, pokud se potřebujete dostat na jiný ostrov v rámci atolu nebo na letiště a hlavně bez čekání.

 

Výběr ostrova je geograficky omezen vzdáleností od letiště, Maledivy jsou totiž 800km dlouhá nudle, skládající se z 19 atolů, v úvahu tedy přichází jen nejbližší tři. I tak ale máme na výběr nejméně ze dvou desítek obydlených ostrůvků a lze je s určitým omezením i kombinovat. Což velmi doporučuji, každý má své klady a zápory a byla by škoda strávit vaše cenné dny jen na jednom z nich. Nehledě na to, že jste-li aktivnější, budete brzy hledat další zdroje vyžití. Každý ostrůvek nabízí něco jiného a něco navíc. A ne všechno se vám nutně musí zamlouvat.

 

 

 

Kromě faktu, že na obydlených ostrovech žijí domorodci, kteří produkují odpady a ne příliš úspěšně s ním bojují, jsou to také muslimové, kteří na ostrovech staví své mešity, z jejichž minaretů k vám i v nepřístojné noční hodiny proudí hlasitý „zpěv“ muezzina. Takže nechcete hotel s okny směrem k blízkému minaretu, což se mi jednou podařilo dokonale. Muezzinovo vyvolávání následně probudilo místní vrány, které nám až do nuceného budíčku vesele krákaly z blízkých palem. To nechceš.

 

 

 

Ale převažují příjemné okamžiky, které většinou dovolí na ty horší rychle zapomenout. Ubytování lze změnit, nebo se takové situaci úplně vyhnout. A ne všude jsou vrány.. Většina obydlených ostrovů má na svém atolu v blízkosti tzv. sandbank, písečnou dunu, kam hotely nabízí úžasné koupací výlety spojené se šnorchlováním a pozorováním nejen ryb všech možných velikostí a barev, ale i mant, žraloků, chobotnic či obřích želv na přilehlém útesu. I samotný ostrov vyhrazuje jednu pláž pro turisty, tzv. bikini beach, která bývá udržovaná místními a kde je na rozdíl od jiných pláží na ostrově povoleno se koupat tak, jak jsme zvyklí, tj. v plavkách. Na ostrovech najdete vše včetně lehátek na pláži a nejméně jeden minimarket se základními pochutinami. Na Maledivách si oblíbili zmrzlinu Magnum, tak ji najdete téměř všude. A na hotelu vám nabídnou polopenzi, ale vždy jsme objevili nejméně jednu příjemnou open-air restauraci, kde výborně vařili.

Co pro někoho může být výhoda současného omezeného cestování, je málo turistů. Pláž máte většinou celou jen pro sebe, na večeři nečekáte hodinu, protože je plná restaurace. Ceny služeb jsou nižší než dříve a majitelé nabízí další slevy. To vede na některých atolech i k tomu, že luxusní resorty blízké obydleným ostrovům nabízí za poplatek tzv. „resort day visits“. Obvykle je to balíček služeb, který zahrnuje transfer na privátní ostrov a zpět, vstupné, buffetový oběd, lehátko, osušku, a také neomezenou konzumaci alkoholu. U lepších resortů je k dispozici i bazén (na obydlených ostrovech je to stále jen vyjímka), případně denní užití „over-water villas“ pro plné vychutnání nabízených služeb. Toto není žádná novinka, nicméně ceny jsou stále příznivější i zde, za podobný „výlet“ zaplatíte nyní (3/2021) i jen 100$/os. A teď přijde pro někoho možná zklamání, tyto resorty aktuálně vyžadují od návštěvníků čerstvý PCR test, který stojí podle lokace kolem 80-100$, čímž se cena takového výletu podstatně prodražuje.

[spoiler: celý tento odstavec je o PCR testech na Maledivách] Když už jsem nakousl PCR testy, budete potřebovat celkem tři. Před odletem chce PCR vidět letecká společnost (dokonce i na přestupu, pokud letíte přes Dubaj), při návratu z posledního ostrova vás bez nového PCR testu hotel nepustí na loď na letiště. Celkem důsledně to kontrolují. Transfery mezi ostrovy se oficiálně řeší návštěvou lokální nemocnice, kde vám změří teplotu a vyplníte dotazník, v reálu nikdo nic nechtěl. Poslední PCR test pak po vás bude chtít hygienická stanice ve vašem městě pátý den po návratu. To je daň za současnou situaci, se kterou se musíte smířit. Podle mě ale cena všech testů (aktuálně necelých 5.000CZK/os.) nepřekročí slevy na ubytování a na další služby, které se ve srovnání s předchozími lety nabízí. Zmíním ještě jednu velkou výhodu pro ty, kteří si covidem prošli a jsou vyléčeni. Pak nebudete PCR test potřebovat žádný! Přinejhorším jen jeden před odletem, pro váš dobrý pocit. Tedy zatím neoficiálně, z vlastní zkušenosti. Letecká společnost (Emirates/flyDubai) uznává lékařský certifikát vydaný v angličtině lékařem v ČR o prodělání nemoci nejpozději tři měsíce před odletem. Maledivy ho oficiálně (dotaz na gov.mv) neuznávají, nicméně po příletu nebyl žádný PCR test vyžadován (je možné, že kontrolují jen namátkově). Dále na hotelu před návratem také postačilo ukázat tento doklad o prodělání místo PCR testu. Stejně tak i na zpáteční cestě na letišti Male i v Dubaji stačil lékařský certifikát. V ČR je oficiálně uznáván.

Cestování bez cestovky a po lokálních ostrovech má svá úskalí, ale když je překonáte (a já vám v tom rád pomůžu), nejen výrazně ušetříte, ale hlavně budete mít zážitek na celý život. A to se počítá.

Maledivy

Rasdhoo, Thoddoo, Ukulhas, Fulidhoo, Maafushi

Maledivy

Potápění s obřími želvami, baby žraloky, mantami, delfíny. Návštěva písečných dun s nadpozemským koupáním. Melounové a papájové plantáže na kole, spousta sportovního vyžití i relaxu. Chcete vědět, jak vše spojit dohromady?

VYBRAT DESTINACI