O zátoce Maya Bay na Phi Phi se toho napsalo již mnoho. Pokud jste o tomto místě ještě neslyšeli nebo nečetli, tak se proslavilo natáčením filmu s Leonardem Di Capriem The Beach. Filmová laguna ovšem byla sice trochu domalovaná, protože ve skutečnosti není uzavřená, ale to jí na kráse nijak neubírá.

phi-phi-island-maya-beach

Je tu ale něco jiného. Když jsem se byl v zátoce po letech podívat podruhé, něco bylo jinak. Dříve bylo na pláži společně se mnou zhruba 15 lidí a 5 malých, dřevěných loděk. Dalo by se říct, že pláž byla prázdná. V poslední době sem jezdí tisíce turistů denně a při mé návštěvě tu bylo menší přístaviště s několika luxusními speedboaty, které na pláž vyklopily hordy japonských turistů. A připlouvaly další.

mayabay_real

Tím nechci říct, že tento výlet již nestojí za to. Ale je třeba se na to buď připravit, nebo obětovat trochu svého pohodlí a vyrazit sem „mimo turistickou dobu“. Kolem 17h už by tu mělo být víceméně prázdno, na druhou stranu v 18h je už téměř tma. Některé agentury nabízejí přespání na lodi v zátoce, s brzkým ranním koupáním a snídaní na lodi, poté odjezd dřív, než si zkazíte dojem prvními nájezdy turistů. Není to ovšem pro každého.

mayabay_inthemorning

Druhá, podle mě mnohem lepší varianta je domluvit se s některým kapitánem lodi, aby vás tam vzal brzo ráno. Když vyrazíte nejpozději v 7:00, v půl osmé se již můžete procházet po pláži a užívat si krásné scenérie. Sami. Nemá smysl být déle než do 9:00, abyste si nezkazili dojem, takže v půl desáté ještě stihnete snídani na hotelu. Někdy ale bývá ráno potíž v tom smyslu, že může být odliv. Každopádně čím dříve, tím lépe.

pilehbay

Nakonec ještě jeden malý tip, nechte si na zpáteční cestě zastavit v méně známé, ale o to zajímavější zátoce Pi Leh, která se nachází na druhé straně ostrova. Laguna je velmi mělká, kolem dokola jí obklopují vysoká skaliska porostlá zelení. Protože tu nejsou žádné pláže, je pravděpodobné, že ji budete mít jen pro sebe. Skvělé místo na chvíli šnorchlování.