Ocitli jste se na ostrově Boracay, vyhlášeném plážovém ráji Filipín? Gratuluji! Museli jste uletět kus cesty. Asi tedy máte také nastudováno, co je tu tak zajímavého a lákavého. Nejspíš vás láká parádně bílý a jemný písek na nekončící pláži, doplněný také nekončícím množstvím služeb, abyste si ten ráj patřičně užili. Ale ne, nebudu vám kazit iluzi. Je tu opravdu hezky a je to po Seychelách, Karibiku a Thajsku jedna z nejhezčích pláží světa. Trochu jí kazí dojem množství turistů, které sem denně dorazí. Abych vám mohl reportovat, jak si toto úžasné místo užít, musel jsem ho vidět na vlastní oči.

Pokud jste si o ostrově již něco četli, pak víte, že na jihu se rozkládá White Beach, na západ Puka Shell Beach a na sever Bulabog Beach. Mezi nimi je ještě pár menších pláží. Na východě je přístav. Každé místo má svá specifika. White Beach je nejdelší, nejhezčí, nejhlučnější a nejrozporuplnější. Skládá se ze tří oblastí, zvané Boat stations podle míst přistání lodiček všeho druhu. Jsou označené čísly 1, 2 a 3. Původně jsem myslel, že ubytování si vyberu podle toho, jak se mi bude hotel a místo líbit. Nakonec bylo rozhodnuto podle míry klidu, které hlavně večer a v noci nabízí.

Zapomeňte na dvojku, pokud nejste ve svých nácti-letech a chcete mít každý večer diskotéku na dosah. Mezi jedničkou a dvojkou se také nachází D’Mall. Téměř jako Václavák na Boracay. Ne, to není místo, které bych chtěl vidět opakovaně. Spousta obchodů je po celé délce White Beach, zde je v koncentraci ještě třikrát větší. K tomu bezpočet restaurací všeho druhu. Pouze pozdě v noci a přes poledne, kdy je největší horko, tu lze projít bez toho, abyste byli olepení potem okolo jdoucích či ohluchlí hudbou všeho druhu. To není nadsázka, přinejmenším v sezóně je to místo vhodné leda tak pro přibližovače, lepiče či jiné frotéry. :)

13-Boracay_resize
Jednička je jednička, až na vyjímky plná těch nejlepších (a nejdražších) hotelů. I tady lze najít výhodné nabídky a nenajdete tu takovou koncentraci lidí jako na dvojce. Dobrá volba, zdálo by se. Ale.. čím víc na západ, tím víc je pláž širší a zároveň více náchylná na výkyvy při odlivu. Jinými slovy, v určité hodiny tu moře prostě není. Ne, jsem rád, že jsem zvolil trojku.

Trojka je synonymem pro oblast rozvíjející se, budgetovou, baťůžkářskou, pro děti, atd. Nic z toho jsem tady nepozoroval, ubytování bylo sice na nižší až střední úrovni, ale příjemné a ceny odpovídající. A hlavně, D’mall je odsud 1-2km daleko! Večer je klid, pláž je přiměřeně široká, žádné odlivy se nekonají. Roztroušené malé restaurace a bary pod širým nebem s podkreslující hudbou vytváří mnohem lepší atmosféru. A na jejím východním konci najdete jeden hodně luxusní resort. Jako by tam ani nepatřil. Ten přejdete (nebo si v něm můžete dát drink a po dovolení se vykoupat v jejich dokonale kulatém bazénu) a za skalisky najdete malou pláž, povětšinou úplně prázdnou, kde si můžete zahrát na trosečníky.

14-Boracay_resize

Ačkoliv se tedy nejspíš ubytujete v jedné z „Boat stations“, na průzkum ostrova vyrazte mimo White Beach! Každý den můžete navštívit jedno místo, nebo zvládnout všechny najednou, ostrov je malý a když se unavíte chozením, vždy je nablízku motorikša, která vás příblíží, kam potřebujete.

Bulabog beach. Ideální místo pro sportovce i fotografy. Pláž na severní straně ostrova, přesně naproti White beach. Je o něco kratší, ale hlavně výrazně větrnější. Kiterův ráj. Ale i když jste o kiteboardingu nikdy neslyšeli, nebo možná právě proto, byste se tam měli podívat. Stojí to za to. A třeba vás někdo zláká si kiting vyzkoušet.

Mount Luho. Nejvyšší bod ostrova cca 100 metrů nad mořem. Vyhlídku najdete na severovýchodě ostrova mezi plážemi Bulabog a Llig Lligan. Dojdete tam pěšky, ale lepší bude půjčit si kolo nebo motorku a projet rovnou celý ostrov. Nebo se tam či zpět nechat odvézt. Nebo… se tam můžete odvézt sami na Segway! Tuto možnost jsem objevil při studování možností dopravy po ostrově, sám jsem ji nevyužil, ale zní to zajímavě. Objednat lze zde: http://booking.segway.com.ph, hodina jízdy stojí cca 1000CZK (cenová hladina je zde oproti zbytku Filipín trochu vyšší a za zážitky se zde platí), vyráží se z White Beach, Station 1.17-Boracay_resize

Puka Shell beach. Velmi poklidná pláž na samém západě ostrova. Nejsou zde žádné hotely, a silnice vede jen na její jeden kraj, dál musíte po svých (nebo lodí). Objevíte tu několik velmi jednoduchých barů s občerstvením, kde si můžete dát obrovský čerstvý kokos s brčkem, lehnout si na lehátko a relaxovat. Ideální na romantický západ slunce.

Zajímavých míst by se našlo více, jako třeba jeskyně Crystal Cove, 18 jamkové golfové hřiště, kokosová plantáž, mrtvý les, luxusní lázně v chrámu Tirta Spa, Zipline, pláž Balinghai, a to jsem se ještě ani nezmínil o (pod)vodních zajímavostech a aktivitách, ale o tom zase někdy příště.